Powiększenie piersi jest dość trudnym zabiegiem, tak więc nie można wykluczyć, że nie pojawią się po nim efekty uboczne czy też powikłania. Ludzki organizm ma ogromne zdolności regeneracyjne, ale w pewnych przypadkach nie są one wystarczające do tego, żeby operacja przebiegła bez komplikacji. Implanty piersi same w sobie są bardzo bezpieczne, ale zagrożenie może nieść przede wszystkim samo cięcie tkanek.
Częste skutki uboczne
Istniej grupa skutków ubocznych, których nie da się uniknąć. Związane są one z naruszeniem ciągłości tkanek. Jeżeli zranimy się lub przetniemy skórę, zawsze istnieje ryzyko bólu, zaczerwienienia, opuchlizny czy infekcji. Nie inaczej jest w przypadku powiększania piersi. Implanty piersi, jakie się stosuje, zmuszają do tego, żeby naciąć piersi i w ten sposób wprowadzić do nich implanty, nacięcia te skutkują natomiast:
- Bólem
- Opuchlizną
- Twardością piersi
- Czasowym zanikiem czucia
- Pieczeniem lub swędzeniem
- Zbyt dużą objętością wynikłą z obrzmienia
- Krwawieniem lub wyciekiem płynów ustrojowych
Z powyższym skutków ubocznych należy sobie bezwzględnie zdawać sprawę, gdyż uniknięcie ich jest niemal niemożliwe. Jeżeli jakieś tkanki zostały naruszone, musza boleć i przejść stosowny okres regeneracji, zanim wrócą do stanu przed operacją.
Implanty piersi i powikłania po operacji
Oprócz wyżej wymienionych skutków ubocznych, mogą również pojawić się powikłania, które mimo tego, że są dość rzadkie, mogą stanowić dla organizmu poważne zagrożenie.
- Infekcja – występuje najczęściej wtedy, kiedy podczas zabiegu doszło do znacznego krwotoku i utworzył się krwiak pooperacyjny. Bardzo rzadko zdarza się tak, że na skutek zakażenia implanty muszą zostać usunięte, a nowe wszczepia się dopiero wtedy, kiedy infekcja ustąpi.
- Blizny w tym przerostowe – dość poważnym przeciwwskazaniem do umieszczenia implantów piersi, jest skłonność do powstawania przerostowych blizn. Czasami mimo tego, że taka cecha u danej pacjentki się nie uwidacznia, to proces gojenia się ran jest zaburzony. W miejscu cięć pojawiają się szeroki, czerwone pasy, które nie blakną, a powierzchnia skóry nie jest równa. Defekty takie można zminimalizować poprzez stosowanie specjalnych leków i kosmetyków na blizny, a także za pomocą lasera, promieni IPL czy innych metod usuwanie blizn, przebarwień i nierówności.
- Marszczenie lub falujące implanty piersi – to powikłanie, które pojawia się zazwyczaj u bardzo szczupłych kobiet, które mają mało własnej tkanki piersiowej. Ryzyko takiej sytuacji można znacznie zminimalizować, jeżeli implant zostanie umieszczony pod mięśnie piersiowym.
- Zakrzep – ryzyko powstania zakrzepicy związane jest z każdą operacją, czy jest to powiększenie piersi, czy inny zabieg medyczny. Najczęściej dochodzi do zakrzepu krwi w nodze, ale skrzep może się urwać i przenieść np. do płuc, co może spowodować ich zator. Powikłanie takie zdarza się bardzo rzadko, ale nigdy nie można go wykluczyć.
Ryzyko związane z powstaniem poważnych powikłań jest niewielkie, natomiast skutki uboczne mijają bardzo szybko, dlatego też powiększenie piersi nie jest strasznym zabiegiem, którego należy się bać. Wręcz przeciwnie, implanty piersi są dziś wyjątkowo bezpieczne.