Praca

Dlaczego sieć kontaktów jest ważna?

2 Mins read

Każda nowo poznana osoba może otworzyć przed Tobą nowe możliwości. Sieć kontaktów to dziś skarb cenniejszy niż złoto i wiedzą o tym poważni gracze na rynku. Tak naprawdę bez kontaktów bardzo ciężko jest dziś szybko i stabilnie rozwijać swoją karierę zawodową. Nie oznacza to jednak wcale, że zdobywanie kontaktów jest trudne i udaje się tylko nielicznym szczęśliwcom, którzy akurat siedzieli w ławce z kimś, komu się udało.

Dlaczego warto zawierać nowe znajomości?

Każda nowa znajomość to dla Ciebie szansa. Dokładnie w taki sposób powinieneś więc traktować każdego nowo poznanego człowieka. Szacunek i życzliwość są dla nas najlepszym orężem w walce o wywarcie dobrego wrażanie i zdobycie sympatii drugiej osoby. Wykazuj się nimi nie tylko wtedy, kiedy wydaje Ci się, że masz do czynienia z kimś ważnym, ale nawet dla z pozoru szarych pracowników. Nigdy nie wiesz, jakie kontakty i możliwości ma dana osoba. Dziś każdy wie, że bez dobrych znajomości nie dostaniemy pracy w dużej firmie. Wcale nie oznacza to jednak, że kontakty wystarczą nam na porządny etat i nikt nie będzie od nas dzięki nim wymagał solidnej pracy.

Czym jest dla Ciebie sieć kontaktów?

Na pewno masz znajomego, który zna kogoś, kto zna kogoś, kto pracował z kimś naprawdę bogatym bardzo blisko tej osoby. To właśnie sieć kontaktów, czyli dostęp do osób, których realnie wcale nie znamy, dzięki osobom, które zdążyliśmy już poznać. Dzięki takiej sieci możemy osiągnąć znacznie więcej, niż bez nich, nie tylko w sprawach zawodowych, ale także przy okazji naprawiania samochodu taniej u specjalisty czy zamawianie przez internet w sklepie członków rodziny naszych znajomych. Rozbudowana sieć kontaktów może umożliwić nam spełnienie marzeń, rozwój w szerszym zakresie albo zdobycie naszej wymarzonej pracy, oczywiście o ile się do niej nadajemy.

Jak pozyskiwać nowe kontakty?

Tak naprawdę wszędzie możemy się z kimś poznać. Na spacerze po górach, na spotkaniu biznesowym albo na imprezie u znajomego. Każda osoba wokół nas może okazać się wspaniałym człowiekiem, który do tego otworzy nam zamknięte przed nami do tej pory drzwi. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dbać o nasze kontakty. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której dzwonimy czy piszemy do danej osoby tylko wtedy, gdy chcemy ją na coś naciągnąć albo zdobyć kontakt do kogoś, kogo zna. O każdą znajomość należy dbać, co jakiś czas zaprosić daną osobę i nie ciągnąć jej na siłę, żeby nie doprowadzić do wyzyskiwania drugiej osoby.