Firmy

Przeszkody w prowadzeniu biznesu, na które musisz się przygotować

2 Mins read

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga ogromnych nakładów pracy, a do tego co jakiś czas na twojej drodze pojawią się przeszkody. Nie zawsze będziesz w stanie poradzić sobie z nimi od razu i możliwe, że stracisz na nie wiele czasu, ale nie będziesz mógł dalej pracować z dumą na swoim, jeśli nie zostawisz ich za sobą. To prawdziwe wyzwania, na które musisz przygotować się psychiczne.

Nieprzyjemne komentarze rzucane przez bliskich

Wiele osób zaczynających swój biznes prędzej czy później będzie zmuszona do wysłuchiwania nieprzyjemnych komentarzy. Mogą być rzucane przez rodziców, którzy uważają, że stabilność finansową może przynieść Ci tylko i wyłącznie praca na etacie albo od znajomych, którzy ukończyli prestiżowe studia i znaleźli bardzo dobrze płatną pracę. Jeśli planujesz chcesz w pełni utrzymywać się z działalności gospodarczej, musisz albo zupełnie przestać zwracać na nie uwagę, albo w jakiś sposób udowodnić swoim bliskim, że się co do Ciebie mylą. W przeciwnym razie będziesz miał wrażenie, że twoje marzenia nigdy się nie spełnią.

Problemy z pozyskaniem klientów

Klienci nie będą walić do Ciebie drzwiami i oknami, szczególnie jeśli konkurencja na rynku jest duża. To Ty będziesz musiał zadbać o rozpoznawalność swojej marki i sposób, w jaki jest postrzegana. To oznacza, że będziesz poświęcał minimum kilkanaście godzin dziennie, żeby wrzucić post na social media albo wydasz niemałe pieniądze, żeby zapewnić sobie porządną kampanię marketingową. Nie musisz się jednak martwić, prędzej czy później pojawią się u Ciebie klienci, a wtedy twoje umiejętności pociągną biznes dalej. Jednak jeśli masz sklep, cały czas musisz dbać o to, żeby twoje reklamy wyświetlały się potencjalnym klientom.

Nieuczciwa konkurencja i zawistni klienci

Nieuczciwa konkurencja nie dotyczy wszystkich branży, ale może się zdarzyć. Polega ona na niszczeniu opinii innych podobnych firma albo utrudnianiu im działalności, na przykład za pomocą składania fałszywych zamówień albo informowaniu klientów o tym, że dany biznes został zawieszony. Jeśli nie masz mocnej psychiki i nie widzisz się w centrum takiej brudnej gry, musisz dokładnie poznać rynek, na jakim planujesz działać, żeby nie okazało się, że właśnie w takie środowisko się dostałeś. Jeśli raz komuś podpadniesz, trudno będzie Ci z tego wyjść, nawet jeśli ostatecznie zdecydujesz się na zamknięcie działalności.