Firmy

Jak zieleń radykalnie zmienia miejsca pracy w biurze.

2 Mins read

Kiedy wyglądasz przez okno swojego biura, prawdopodobnie widzisz niekończący się szereg budynków, z których każdy jest bardziej szary od poprzedniego. Ale wkrótce przestrzeń miejska będzie bardziej zielona!
Transformacja ta będzie opierać się na dwóch kluczowych czynnikach: naglącym charakterze zmian klimatu na najgęstszych obszarach miejskich, gdzie przyroda staje się coraz rzadsza, oraz na znaczącym i obecnie niedocenianym wpływie przyrody na nasze samopoczucie.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w miejscu pracy.

Oczekuje się, że w nadchodzących latach i dekadach walka ze zmianami klimatu będzie się nasilać w nieskończoność. Centra miast i miasteczek są nie tylko ruchliwymi miejscami pracy i wypoczynku, ale ich zużycie energii i zatrzymywanie ciepła powoduje wzrost temperatury.
Na czele tej świadomości ekologicznej staną inteligentne i połączone miasta, które jako pierwsze przywrócą nam równowagę z naturą.

Zielone budynki: natura w miejscu pracy.

Podczas gdy projektowanie „zielonych” budynków ogranicza się dziś do izolacji, produkcji energii i redukcji śladu węglowego, ostatecznym celem jest możliwość budowania budynków, które będą w stanie generować własną energię i pochłaniać własne gazy cieplarniane, podobnie jak lasy.
Przyczyniając się do tego celu, zrównoważone budynki korzystają z obfitej obecności roślin, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Oprócz walorów estetycznych, w dłuższej perspektywie przyczynią się one do oczyszczenia powietrza i poprawy charakterystyki energetycznej obszarów miejskich.
Nowe projekty budowlane to tylko część tej transformacji. Duże projekty przebudowy wyposażą miejsca pracy w zielone tarasy, zielone ściany i ogrody na dachach, które mogą odtworzyć mini-ekosystem i produkować owoce i warzywa. Dzięki temu środowiska pracy zyskają nowe życie, a my zbliżymy się do natury. Ponadto miejsca pracy staną się o wiele bardziej przyjemne i atrakcyjne.

Natura i dobre samopoczucie pracowników.

Podczas gdy medycyna jest zgodna co do tego, że regularne ćwiczenia są dobre dla zdrowia, korzyści płynące z natury są również powszechnie znane. Obecność drzew, roślin, kwiatów, naturalnego światła i zbiorników wodnych obniża ciśnienie, napięcie i stres, wzmacniając jednocześnie system odpornościowy i poprawiając samopoczucie. Włączenie tych naturalnych elementów do przestrzeni roboczej może poprawić nasz nastrój, motywację i produktywność. Szacuje się, że miejsca pracy z roślinami zwiększają wydajność o 15%.

Te pozytywne działania nie są szkodliwe. Wręcz przeciwnie, mogą one przyczynić się do zachowania naszej planety. Dlatego, jeśli to możliwe, zacznijmy już dziś dbać o środowisko!