Zdrowie i uroda

Botoks, najczęstsze pytania

2 Mins read

Na temat botoksu krąży nadal wiele mitów. Mówi się, że niszczy on twarz, że doprowadza do uszkodzenia tkanek skóry, że konieczne jest, aby stosować go już przez całe życie i wiele innych, równie nieprawdziwych stwierdzeń. Współczesny botoks wcale nie jest tak zły, jak się o nim mówi. Poniżej znajdziecie Państwo zestawienie najważniejszych pytań i odpowiedzi, jakie pojawiają się w tematyce botoksu.

1. Do jakich obszarów twarzy można zastosować botoks?

Toksyną botulinową można z powodzeniem usuwać kurze łapki, pionowe i poprzeczne zmarszczki na czole, zmarszczki palacza, bruzdę nosowo-wargową, a także korygować opadające powieki czy usuwać zmarszczki z szyi.

2. Kiedy botox daje pierwsze efekty?

Pierwszych efektów można spodziewać się po około kilku dniach, zazwyczaj do tygodnia czasu.

3. Jak często powinien być powtarzany zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?

Efekty pierwszego ostrzykiwania są widoczne zazwyczaj przez ok. pół roku. Wtedy też należy ponowić ostrzykiwanie. Po drugim zabiegu efekty utrzymują się przez 9 miesięcy do roku, jednakże botoksu nie wolno podawać częściej, niż co 3 miesiące. O częstotliwości podawania toksyny powinien zadecydować lekarz.

4. Jak działa botoks?

Botox, czyli toksyna botulinowa, ma za zadanie czasowo uniemożliwić przewodzenie impulsów nerwowych między mięśniami a nerwami. Mięśnie, które odpowiedzialne są za powstawanie zmarszczek, nie mogą się skurczyć, a co za tym idzie zmarszczka przestaje być widoczna. Mięśnie mogą być unieruchomione całkowicie lub tylko częściowo, wszystko zależy od ilości preparatu, jaka zostanie podana. Jeżeli zaaplikuje się w skórę odpowiednią dawkę toksyny botulinowej, mięśnie będą działały niemalże normalnie i zachowana zostanie mimika twarzy. Jeżeli podana ilość byłaby zbyt duża, twarz mogłaby przypominać nieruchomą maskę. Większość lekarzy rozumie jednak dokładnie, jak ważne jest zachowanie naturalności w wyglądzie i podają oni pacjentkom taką ilość botoksu, jaka będzie najbezpieczniejsza. W rezultacie twarz porusza się normalnie, ale zmarszczki całkowicie znikają.

5. Czy po ustąpieniu botoksu twarz wygląda gorzej niż przed ostrzykiwaniem?

Nie, pogląd ten nie jest prawdziwy. Kiedy toksyna zostanie zmetabolizowana, twarz może wyglądać tylko lepiej. Mięśnie, które odpoczną, będą działały odpowiedni sposób i nie będą się tak bardzo kurczyć. Ponadto botox ustępuje z twarzy bardzo wolno, niemalże niezauważalnie, a co za tym idzie nasze otoczenie nie ma możliwości zauważyć, że skóra poddana była jakiemuś zabiegowi.

6. W jakim wieku można po raz pierwszy zastosować botox?

Nie ma określonej granicy, wedle której stosuje się toksynę botulinową. Jeżeli pierwsze zmarszczki pojawiają się po dwudziestym roku życia, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wygładzić je botoxem.

7. Czy botoks przynosi jakieś efekty uboczne?

Jedynymi efektami ubocznymi, jakie mogą pojawić się po zabiegu, jest lekkie zaczerwienienie oraz ślady po nakłuciach igły. Te skutki uboczne znikają maksymalnie po upływie doby. Istnieje jeszcze jeden rodzaj skutków ubocznych, ale te związane są z nieumiejętną aplikacją toksyny botulinowej. Mianowicie, jeżeli botoks podany zostanie w zbyt dużej ilości, może wywołać efekt zaniku mimiki z konkretnych rejonów twarzy i póki się z organizmu nie wydali, twarz może przypominać maskę.