Chillout

Co robić kiedy spotykają Cię trudności i przeszkody? Cieszyć się!

3 Mins read

Tak, tak! Tytuł się zgadza! Kiedy mówimy o przeszkodach i trudnościach, ciarki mogą przebiec ci po kręgosłupie i możesz pomyśleć o ostatnim złym momencie, który przeżyłeś. Myślisz, że już nigdy nie chciałbyś ich doświadczyć. W rzeczywistości jednak trudności i przeszkody mogą być źródłem radości na wielu poziomach i należy je witać z większym szczęściem. Oto kilka powodów, dla których warto je pokochać.

Trudności sprawiają, że stajesz się lepszym człowiekiem.

Każda przeszkoda, którą napotykasz, jest przede wszystkim drogą do rozwoju. Zamiast zamieniać się w ofiarę i płakać nad swoim losem, zmień swoje spojrzenie na życie. Przede wszystkim to, że się pojawia, nie oznacza, że jest nie do pokonania i że nie będziesz w stanie się z nim zmierzyć. I tak stawisz temu czoła i będziesz szukał rozwiązań. Nawet jeśli Ci się nie uda, Twoja wiedza na ten temat stanie się Twoim atutem, a w rezultacie będziesz tym bardziej doświadczony. Czy wdrożyłeś działania, które nie przyniosły rezultatów? Przynajmniej wiesz, że to nie działa. Więc będziesz badać dalej i odkrywać nowe możliwości.
Czy to w przedsiębiorczości, czy w innych dziedzinach, takich jak sport, kluczem jest stawianie sobie wyzwań. Najlepsi sportowcy są doskonałym przykładem, ponieważ uwielbiają stawiać sobie wyzwania z najlepszymi w swojej dziedzinie. Wystarczy spojrzeć na piłkarzy, którzy z przyjemnością jadą i grają przeciwko dużo wyżej notowanym drużynom, aby dać z siebie wszystko.

Są one źródłem innowacji.

Wyzwania pozwalają Ci wymyślać rozwiązania, o których wcześniej nie pomyślałeś. Jeśli niektóre wyzwania nie pojawiają się, możesz nigdy nie pomyśleć o tym, co mogłeś zrobić lepiej.
Na przykład, jeśli Twoje dostawy są zawsze na czas i nigdy nie otrzymujesz żadnych informacji zwrotnych od klientów, możesz nigdy nie myśleć o tym, jak poprawić swoje usługi. Jednak takie usługi, jak dostawa w krótkim czasie i na najwyższym poziomie, mogą być organizowane w ramach działu dostaw. To właśnie dzięki problemom, których rozwiązania szukamy, możemy czasem odkryć mądre działania, o których nigdy byśmy nie pomyśleli.
Mogą pomóc Ci znaleźć nowe modele biznesowe (na przykład, gdy Twój pierwszy model biznesowy nie był wystarczająco dochodowy) lub nowe nisze. Bardziej ogólnie wyprowadzają cię z twojej strefy komfortu. Wystarczy spojrzeć na liczbę przedsiębiorców, którzy dokonali zwrotów, ponieważ znaleźli się w ślepym zaułku.

Cieszenie się z trudności to unikanie stresu.

Dla ciebie przeszkody oznaczają stres, ale to głównie sposób, w jaki na nie patrzysz, powoduje, że jesteś zestresowany. Dwie osoby stojące w obliczu tej samej trudności nie zareagują w ten sam sposób, w zależności od ich doświadczenia i sytuacji. Pokochanie trudności oznacza, że przestanie ona wywoływać u Ciebie stres, a nawet złość. Jeśli podejdziesz do tego z pozytywnym nastawieniem, myśląc, że będziesz w stanie się rozwijać, poprawiać, uczyć, być źródłem przykładu, zapobiegnie to popadaniu w stany gniewu lub depresji. To wszystko jest kwestią punktu widzenia, więc przestań myśleć, że cierpisz z powodu trudności i ciesz się, że je napotykasz!

Sprawiają, że jesteś wyjątkowy.

Kiedy pojawiają się trudności lub złe wieści, każdy z pewnością oczekuje, że weźmiesz na siebie ich ciężar, jak wszyscy inni, lub nawet poniesiesz konsekwencje. Osoba wskazująca na trudność może ją nawet spowodować. Dzieje się tak często, gdy popełniony zostanie błąd przez kolegę, a wiadomość o tym dociera do Ciebie. Zamiast stresować się i wyładowywać swój gniew, jeśli zaakceptujesz, że ta trudność kryje w sobie szansę, możesz nie tylko pomóc pracownikowi nie czuć się winnym, ale także pokazać mu, jak poprawić/uniknąć powtórzenia się tej sytuacji lub wyciągnąć z niej wnioski, które można zastosować w innych obszarach. Twoja odpowiedź na trudności może zainspirować wielu, więc kochaj je!