Kobieta

Jak zadbać o dobry sen w zimne noce?

2 Mins read

Kiedy próbujesz zasnąć, twoje ciało lubi być nieco chłodniejsze, a nie gorące. Spadek temperatury wewnętrznej z powodu zimnego środowiska do spania może wywołać w organizmie senność i pomóc ci zasnąć. Zdarza się jednak, że czasami miejsce, w którym śpisz, jest zbyt zimne z powodu zimnej nocy na zewnątrz i masz trudności ze znalezieniem właściwej równowagi między zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą. Po wprowadzeniu drobnych zmian w rutynie przed snem i w miejscu do spania powinno być Ci wystarczająco ciepło, aby zasnąć, pomimo mroźnej pogody.

Przygotuj się na sen

Zrób kilka lekkich ćwiczeń przed snem. Spowoduje to podgrzanie temperatury ciała, gdy będziesz przygotowywać się do snu. Wypróbuj proste ćwiczenie rozciągające z głębokim oddychaniem, aby się rozgrzać.

  • Stań z nogami rozstawionymi i oddychaj głęboko oraz podnieś ręce do sufitu.
  • Podczas wydechu opuść ręce, aby spoczywały po bokach.
  • Podczas wdechu ponownie podnieś ręce do sufitu. Rozciągnij się jak najdalej w kierunku sufitu.
  • Podczas wydechu opuść ramiona. Kontynuuj podnoszenie i opuszczanie ramion, oddychając głęboko przy każdym ruchu, przez 10-12 oddechów.

Poza tymi ćwiczeniami możesz pić gorącą herbatę ziołową lub wodę. Ciepły napój podniesie temperaturę ciała i da poczucie ciepła. Wybierz herbatę ziołową, bez kofeiny, abyś nie miał problemów z zaśnięciem w nocy. Możesz także wypić kubek gorącej wody z cytryną i miodem, aby się ogrzać.
Unikaj gorącego kakao lub gorącej czekolady, ponieważ kofeina i cukier w sproszkowanej mieszance prawdopodobnie nie pozwolą Ci spać w nocy, chyba że zażyjesz melatoninę.

Odpowiednia odzież i temperatura

Noś ciepłą piżamę. Załóż takie ubranie, które pozwoli zatrzymać ciepło twojego ciała podczas snu. Wełniane rzeczy, flanelowa koszula lub zestaw do spania, t-shirty z długim rękawem i swetry to elementy, które możesz ubrać, aby uzyskać i zatrzymać ciepło. Noszenie warstw, w przeciwieństwie do jednej dużej, puszystej jednoczęściowej piżamy, pozwala zrzucać ubrania przez całą noc, gdy twoje ciało się rozgrzewa.

Wykazano, że spanie w nieco niskiej temperaturze prowadzi do głębszego i dłuższego snu. Musisz uważać, aby nie rozgrzać ciała zbyt mocno, ponieważ może to prowadzić do niespokojnego snu lub dyskomfortu podczas snu. Noszenie warstw pozwala dostosować ciepło ciała podczas rozgrzewania.
Miej w pobliżu kilka koców czy kołder. Stwórz ciepłą atmosferę na swoim łóżku z warstwami koców i kołder w nogach łóżka lub na krześle przy łóżku. Jeśli w nocy zrobi Ci się zimno, możesz sięgnąć po koc lub dodatkową warstwę.

Przykryj stopy kocem przed pójściem spać, aby je ogrzać. Twoje stopy są często jedną z pierwszych części ciała, które doświadczają niskich temperatur i mogą wpływać na jakość snu w zimne dni.