Chillout

Poranne zmęczenie przy wstawaniu: typowe objawy i naturalne środki zaradcze.

2 Mins read

Budzenie się zmęczonym to coraz częstszy objaw naszego wymagającego stylu życia, znak, że nasz organizm potrzebuje nawyków, które pozwolą mu dobrze wypocząć i jak najlepiej funkcjonować w ciągu dnia. Możliwe, że zdarzyło Ci się to od czasu do czasu lub że jest to dla Ciebie coś normalnego. Możliwe też, że jeszcze jej nie zidentyfikowałeś, ponieważ objawy bezsenności są bardzo różnorodne i wykraczają poza fakt budzenia się zmęczonym. Najczęstsze i najbardziej oczywiste z nich to trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy lub bardzo wcześnie rano, budzenie się zmęczonym i uczucie senności w ciągu dnia. W życiu codziennym mogą jednak wystąpić inne objawy, których nie łączysz z bezsennością: czy czujesz się drażliwy, niespokojny lub przygnębiony, czy trudno Ci skupić uwagę na codziennych zadaniach, czy często zapominasz o różnych rzeczach, czy nie potrafisz się dobrze skoncentrować? Możesz czuć się niezdarny, mieć drobne wypadki lub codzienne błędy. Wszystko to jest również konsekwencją bezsenności.

5 innych powodów, przez które budzisz się zmęczony.

1. Zaburzenia snu.

Oprócz bezsenności, możesz cierpieć na bezdech senny, zaburzenie, które bez wątpienia sprawi, że będziesz budzić się zmęczony. Osoby cierpiące na bezdech mają przerwy w oddychaniu podczas snu, który jest wielokrotnie przerywany w ciągu nocy bez świadomości tego faktu. Ale świadomie lub nie, bezdech sprawia, że następnego ranka budzisz się zmęczony.

2. Słaba higiena snu.
Są to nawyki, które mamy przed pójściem do łóżka, a jeśli nie są one właściwe, mają skutki, takie jak budzenie się zmęczonym. Począwszy od niewygodnej poduszki, poprzez korzystanie z ekranów, brak ćwiczeń fizycznych czy niezrównoważoną dietę. Sen jest jednym z najważniejszych procesów dla naszego zdrowia, a każdy nawyk może mieć wpływ na jego jakość.

3. Lęk.
Pojawia się, gdy umysł nie wyłącza się i nie pozwala ciału się zrelaksować.

4. Leki.
Choć wiele z nich jest przepisywanych w celu ułatwienia odpoczynku, niektóre mają skutki uboczne, do których należy uczucie zmęczenia po przebudzeniu, mimo że spało się dobrze.

5. Alkohol.
Choć początkowo ma działanie uspokajające, to jednak pobudza aktywność mózgu i przerywa sen, znacznie obniżając jego jakość.

Wskazówki, jak nie budzić się zmęczonym.

Aby uniknąć uczucia zmęczenia o poranku, warto kultywować pewne nawyki, które pomogą organizmowi wejść w rutynę odpoczynku. Pierwszym z tych nawyków jest kładzenie się spać i wstawanie o tej samej porze każdego dnia. Mały rytuał relaksacyjny przed snem, taki jak picie herbaty ziołowej lub kąpiel, może pomóc ciału zrelaksować się i być bardziej otwartym na odpoczynek.

Ponadto, aktywność fizyczna i zrównoważona dieta są niezbędne, podobnie jak ograniczenie kofeiny i alkoholu. Przyjmowanie suplementu na te przypadki, w których nie da się uniknąć budzenia się zmęczonym, może być rozwiązaniem, gdy problemy ze snem są bardzo częste. Suplementy diety pomagają zasnąć dzięki melatoninie i jej naturalnym składnikom, które są uwalniane stopniowo przez całą noc, aby zagwarantować lepszy wypoczynek w nocy.