Wycieczki po Górach Sowich mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. To pasmo górskie kusi pięknymi widokami, tajemniczymi historiami oraz miejscowościami, w których warto zatrzymać się na dłużej. Jednym z tych punktów, z których Góry Sowie mogą być dumne, jest miejscowość o nazwie Glinno. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości?
Z kart historii – Glinno i jego dzieje
Glinno to jedna z ciekawszych osad w Górach Sowich. Wielkim jej walorem jest kameralny charakter oraz malownicza okolica, która może się pochwalić licznymi atrakcjami. Dzieje miejscowości tej sięgają XIV stulecia. Z dawnych dokumentów wiemy, że przez wieku podstawowym zajęciem mieszkańców tej osady było tkactwo, które do połowy XIX wieku pozwalało miejscowym żyć na jako takim poziomie. Niestety, załamanie gospodarcze sprawiło, że w 1844 roku, z powodu głodu i biedy, mieszkańcy tej miejscowości wzięli aktywny udział w wielkim buncie tkaczy, brutalnie stłumionym przez pruskie wojsko.
Choć tkactwo w połowie XIX wieku upadło, przed mieszkańcami tej miejscowości pojawiła się nowa szansa na lepsze życie. Była nią turystyka, która na przełomie XIX i XX wieku zaczęła się dość dobrze rozwijać na terenie Gór Sowich. Rozwój Glinnej jako letniska został jednak przerwany przez wybuch II wojny światowej oraz wymianę ludności, jaka nastąpiła na ziemiach śląskich po 1945 roku.
Glinno i jego zabytki: co warto zobaczyć?
Na szczęście współczesne Glinno znów staje się ważnym ośrodkiem turystycznym. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy oraz odwiedzać te miejsca, które najpiękniej przypominają o dziejach tej górskiej osady. Na jakie atrakcje warto zwrócić tutaj uwagę?
Jednym z najważniejszych obiektów w tej miejscowości jest kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Swą obecną formę zyskał on w początkach XIX wieku, jednak w jego wnętrzu można ujrzeć kilka starszych dzieł sztuki. Jednym z tych najważniejszych jest Pieta, pochodząca z XVI stulecia. Pięknie prezentuje się tu również ambona, którą wykonano w wieku XVII. W jego pobliżu można zobaczyć krzyże pokutne – ciekawe pamiątki z czasów średniowiecza, które przypominają nam o dawnym wymiarze sprawiedliwości.