Kobieta

Rodzaje prostownic do włosów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

3 Mins read

Proste, lśniące i gładkie włosy: nowe prostownice do włosów pozwalają spełnić to marzenie. A wszystko dzięki najnowocześniejszym materiałom, takim jak turmalin i tytan, które pomagają zachować zdrowe włosy.

Prostownice do włosów rozwinęły się skokowo i są jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie idealnych włosów. Sojusznik zawsze pod ręką. Od pierwszych modeli, które pojawiły się w naszych domach w latach 80. XX wieku, do dzisiejszych prostownic do włosów, wprowadzono wiele ulepszeń w tych małych urządzeniach gospodarstwa domowego. Ogólnie rzecz biorąc, największe innowacje dotyczyły trzech obszarów: materiałów powłokowych, ruchu przechylania i regulacji temperatury. Właściwe połączenie tych trzech aspektów pozwala na osiągnięcie nieskazitelnych rezultatów bez narażania zdrowia włosów.

Jak działają prostownice do włosów?

W rzeczywistości urządzenia te „łamią” strukturę aminokwasów, z których zbudowany jest włos. Ciepło rozbija wiązania między cząsteczkami, powodując prostowanie włosów. Po zdjęciu żelazka, włosy stygną, a wiązania są ponownie łączone. Aby zapewnić, że proces ten nie uszkodzi włókien, ważne jest, aby używać żelazek, które kontrolują trzy czynniki: materiał powłoki, rodzaj płyt i temperaturę. Ważne jest, aby używać prostownicy do włosów prawidłowo i nie uszkadzać włosów, aby chronić je przed wypadaniem.

Które prostownice do włosów nie niszczą włosów?

Kiedy szukasz prostownicy do włosów, która nie uszkodzi Twoich włosów, materiał jest pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Pierwsze modele miały metalowe (stalowe) płytki; nadmierne ciepło, które wytwarzały, mogło poważnie zaszkodzić zdrowiu włosów. Później pojawiły się płytki ceramiczne, a dziś istnieją nowe kombinacje, które zapewniają nienaganną pielęgnację. Są to trzy najczęściej stosowane obecnie powłoki.

1. Płyty ceramiczne.
Były one rewolucją w świecie prostowania włosów. Materiał ten został wprowadzony pod koniec lat 90-tych i umożliwia gładki poślizg oraz doskonałe przenoszenie ciepła.

2. Płyty turmalinowe.
Ten półszlachetny kamień jest w stanie zmienić swoją polaryzację elektryczną pod wpływem wzrostu temperatury. Po podgrzaniu emituje ładunek jonów ujemnych, które generują efekt zapobiegający puszeniu się włosów i polerują ich powierzchnię. Kiedy proszek turmalinowy jest używany jako powłoka dla ceramiki (zamiast aluminium), powstaje bardzo efektywne połączenie.

3. Płyty tytanowe.
Jest to powłoka wybierana przez profesjonalistów i stopniowo wypiera ceramikę. Lepiej przewodzi ciepło, jest trwalsza i bardziej odporna, pozwala uzyskać perfekcyjne prostowanie, które utrzymuje się przez długi czas. Ponadto oferują one technologię jonową i szybko się nagrzewają. Podobnie jak w przypadku turmalinu, istnieją żelazka łączące powłokę ceramiczną i tytanową.

Jakie inne czynniki wpływają na wybór?

Materiał, z którego wykonane są płyty, jest ważny, ale należy wziąć pod uwagę jeszcze trzy inne aspekty. Przy wyborze dobrej prostownicy do włosów należy zwrócić uwagę na jej odpowiednią szerokość i możliwość regulacji temperatury.

1. Szersze modele są szybsze i bardziej wydajne, natomiast węższe pozwalają na uzyskanie innych efektów na włosach, takich jak fale czy loki. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest wybierać prostownice do włosów o średniej szerokości. Niektóre modele mają węższe, silikonowe końcówki, które ułatwiają funkcję kręcenia loków.

2. Idealna temperatura do prostowania włosów wynosi od 180° do 190°. W zależności od grubości i odporności włosów można wybrać wyższe temperatury. Ogólnie rzecz biorąc, aby utrzymać naskórek w idealnym stanie, lepiej nie przekraczać temperatury 200°. Obecnie prawie wszystkie modele prostownic posiadają funkcję wyboru temperatury, która jest niezbędna do dobrania odpowiedniej temperatury dla każdego przypadku.

3. Wreszcie, jest jeszcze jeden aspekt, na który należy zwrócić uwagę, jeśli chcesz znaleźć idealną prostownicę do włosów. Mówimy tu o rodzaju płyt, które mogą być stałe lub pływające (przechylne). Najczęściej spotykane są prostownice do włosów z płytkami stałymi, które zapewniają skuteczne i długotrwałe rezultaty. Specjaliści zalecają jednak wybór płytek pływających: płytki te poruszają się we wszystkich kierunkach i równomiernie rozkładają nacisk na włosy, a także temperaturę. Efektem jest szybsze i bardziej równomierne prostowanie.