Turystyka

Słowacja dla ciekawych. Bańska Bystrzyca i jej skarby

1 Mins read

Uznawana za jedno z najpiękniejszych miast na Słowacji, jest miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez polskich turystów. Bańska Bystrzyca w pełni zasłużyła sobie na swą popularność, a jej atrakcje nie bez powodu cieszą się coraz większym powodzeniem. Za co polskie biura podróży pokochały to miasto? Co warto zobaczyć podczas wycieczki po jego terenie?

Bańska Bystrzyca to liczne atrakcje oraz wspaniałe zabytki architektury, które przypominają o wyjątkowym znaczeniu tego miasta w czasach średniowiecza. Wiadomo przecież, że w średniowieczu Bańska Bystrzyca była jednym z najbogatszych ośrodków miejskich na terenie środkowej Słowacji. Tutejsze kopalnie miedzi dostarczały wielu bogactw, a dobrze rozwijający się handel zapewniał miastu ważną pozycję. Co warto zobaczyć w tym mieście? Dom Turzonów ze słynną Zieloną Sienią to jedna z najważniejszych budowli Bańskiej Bystrzycy oraz jeden z najcenniejszych zabytków architektury w tej części Słowacji. Inną cenną perełką dawnej architektury jest Dom Benickiego, który może się pochwalić charakterystycznym renesansowym portalem. Romański kościół Wniebowzięcia NM oraz Baszta Górników, będąca cenną pamiątką po średniowiecznych fortyfikacjach – oto kolejne atrakcje, z jakimi miłośnicy historii i architektury mogą się zetknąć podczas wycieczki po Bańskiej Bystrzycy. Warto zobaczyć również najciekawsze placówki muzealne tego miasta. Jedną z tych najważniejszych jest Muzeum Środkowosłowackie, wielkim zainteresowaniem cieszą się też takie placówki, jak Muzeum Literacko – Muzyczne oraz Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego.

Bańska Bystrzyca, na terenie której turyści mogą bez większego problemu znaleźć tanie noclegi, jest też doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po okolicy. Gdzie warto się wybrać? Z pewnością warto odwiedzić grupę domów górniczych, którymi kusi Spania Dolina. Cennym zabytkiem jest też gotycki kościół w Starych Horach – cenny zabytek architektury, któremu w czasie wycieczki po tej części Słowacji również warto poświęcić swój czas. W rejonie Bańskiej Bystrzycy czeka też wielka atrakcja o charakterze przyrodniczym. Jest nią kusząca wspaniałą szatą naciekową Jaskinia Harmaniecka – jedna z najpiękniejszych jaskiń w tej części Słowacji.