Dom i ogród

Zasady aranżowania kuchni

2 Mins read

Wszyscy oczekujemy od swoich domowych aranżacji absolutnej doskonałości. Oczekujemy jej zwłaszcza od tych pomieszczeń, które z jakiegoś powodu są dla nas ważne, bo np. spędzamy w nich bardzo dużo czasu. Jeżeli więc często gotujemy albo wręcz uznajemy gotowanie za swoją życiową pasję, najprawdopodobniej to właśnie z kuchni zechcemy stworzyć główną i najbardziej reprezentatywną część domostwa. No i jesteśmy w stanie to zrobić. Aranżacja kuchni może zostać przez nas tak utworzona, by zbliżała się do tej doskonałości albo wręcz ją nawet osiągnęła. Nietrudno nam będzie ją uzyskać. W tym momencie jesteśmy w stanie korzystać z różnych nowoczesnych rozwiązań i czerpać garściami z doświadczenia innych osób, dzięki czemu nawet zupełnie samodzielne aranżowanie domowych wnętrz staje się możliwe i – co więcej – przynosi ono tak samo dobre efekty jak aranżowanie wnętrz przeprowadzane z pomocą profesjonalnych architektów.

Wygląd kuchni rzeczywiście powinien być dla nas istotny. Nawet jeśli branża kulinarna nie jest naszym konikiem, zapewne przynajmniej kilka razy w ciągu dnia zdarza nam się coś tam przygotować – chociażby najprostsze kanapki albo śniadaniową jajecznicę czy po prostu pobudzającą kawę lub herbatę dla całej rodziny. Kuchnia służy nam więc do gotowania. Jest przez nas wykorzystywana na okrągło i to zresztą nie tylko do odtwarzania różnych przepisów, ale też i do przyjmowania gości. Bywa zastąpieniem tradycyjnego salonu, a nawet i jadalni. Nieraz łączy w sobie wszystkie te pomieszczenia i znakomicie się w tych rolach sprawdza. Jeżeli chcemy stworzyć dla siebie coś takiego, musimy pomyśleć o tym już w momencie, gdy będziemy przygotowywać projekt kuchni w nowym domu. Zdecydujmy się po prostu na kuchnię otwartą, która jest jednak najbardziej funkcjonalna. Zadbajmy o to, by miała ona odpowiedni metraż, aby bez trudu pomieścić w niej wszystkie niezbędne produkty spożywcze, duże sprzęty AGD i te mniejsze oraz drobniejsze urządzenia. Wcześniej wypiszmy je sobie na kartce i ustalmy, jaki metraż byłby dla nas wystarczający. O takich kwestiach lepiej pomyśleć zawczasu, póki po prostu nie jest na to za późno.

Inaczej należy natomiast podejść do aranżacji kuchni umiejscowionej w niewielkim mieszkaniu, czyli np. klasycznej kawalerce o metrażu nieprzekraczającym czterdziestu metrów kwadratowych. Niewielki metraż zmusza nas do stosowania sprytnych rozwiązań. W jego przypadku ważne jest to, by projekt kuchni pozwalał nam na jak najmniejsze zużycie wolnej przestrzeni.