Dom i ogród

Dekoracyjne i funkcjonalne właściwości klinkieru

1 Mins read

Stworzony przez zmieszanie wody i szlachetnych glin, takich jak kaolinit i illit, bogatych w tlenek glinu i kwarc i pochodzących z dużych złóż w Niemczech, klinkier jest jednym z najbardziej trwałych i odpornych ceramicznych produktów. Mieszankę najpierw układa się w silosach w celu sezonowania, a następnie formuje, uzyskując płytki lub cegły o grubości od 9 do 25 milimetrów o określonych kształtach.
Wytworzone kawałki są następnie ładowane na wózki i przenoszone do suszarek w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci, która zagroziłaby ich jakości. Ostatnią fazą jest wypalanie trwające 34 godziny w piecach tunelowych lub rolkowych w temperaturze 1250 stopni, tak aby materiał uzyskał stałą zwartość.
Klinkier jest szczególnie wytrzymały i wykazuje wyjątkowe właściwości niezmienności. Dzięki powolnemu procesowi obróbki osiąga wysoki poziom jakości, podczas którego klinkier staje się twardym, odpornym na mróz i nagłe zmiany temperatury materiałem, nieprzepuszczalnym dla wody (procent nasiąkliwości poniżej 8%), na wnikanie olejów oraz odpornym na korozyjne działanie czynników atmosferycznych, wstrząsy, otarcia, ogień i silne naprężenia mechaniczne, posiadającym bardzo solidną strukturę.
Gdy klinkier jest odpowiednio technicznie przygotowany znajduje zastosowanie nie tylko w zewnętrznej architekturze, ale także w przemyśle, sporcie, małej architekturze. Stosuje się go jako powłokę na elewacje zewnętrzne, krawędzie dna basenów i wykłada się nim powierzchnie podłogowe. Klinkier jest antypoślizgowy i nie psuje się w kontakcie ze środkami chemicznymi oczyszczającymi wodę.
Klinkier jest często używany do wykonywania podłóg na dziedzińcach, podjazdach i obszarach o intensywnym ruchu pieszym.

Jeśli chodzi o sektor mieszkaniowy, dużą popularnością cieszą się płytki podłogowe z klinkieru, z których możemy wykonać trwałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie środków chemicznych powierzchnię.

Produkuje się z niego również płytki z klinkieru, które stały się powszechnie używanym materiałem do dekoracji fasad budynków. W asortymencie można znaleźć płytki klinkierowe w różnych kolorach i stylach. Posługując się płytkami klinkierowymi możemy stworzyć elewację w klasycznym stylu, która będzie przypominała dawną cegłę lub nowoczesny wystrój budynku w szarych lub nawet kontrastowych kolorach.